Forum Gökkuşağı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Gökkuşağı

Forum Gökkuşağı. Sevginin Saygının Buluştuğu Tek Adres..

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Eğitim Sen: "Rektör atamalarında sadakat esas alındı

YazarMesaj
..miniksincap..
Yeni Üye
Yeni Üye
..miniksincap..

Eğitim Sen: "Rektör atamalarında sadakat esas alındı Empty
MesajKonu: Eğitim Sen: "Rektör atamalarında sadakat esas alındı   Eğitim Sen: "Rektör atamalarında sadakat esas alındı Icon_minitimeCuma Ağus. 08, 2008 10:37 pm

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, son yapılan rektör atamalarını eleştirerek, "Rektör atamalarında liyakat değil, sadakat esas alınmaktadır" dedi.

Kılıç, bazı şube yöneticileriyle birlikte Sendika Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında "son rektör atamalarında, daha önceki yıllarda yaşanan oyunun trajikomik bir örneğinin daha yaşandığını" ifade etti.

"Son rektör atama sürecinin, üniversitelerdeki rektör seçimlerinin göstermelik olduğunu bir kez daha kanıtladığını" öne süren Yalçın, "Ülkenin en eğitimli kesimi olan üniversite hocalarının kendi yöneticilerini seçmelerine dahi izin verilmemekte, tercihlerine saygı duyulmamaktadır" dedi.

Üniversitelerdeki rektör seçimlerinde sadece öğretim üyelerinin oy kullanabildiğini, asistan, okutman ve uzman gibi öğretim elemanlarının, idari personelin ve öğrencilerin oy kullanamadığını kaydeden Kılıç, YÖK sisteminin egemenliği altında seçimlerin biçimsel demokratik geleneklere uygun yapılmasıyla çözülmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Kılıç, Cumhurbaşkanının rektör ataması yaparken, "AK Parti yandaşı olma ya da karşıtı olmama ölçütüne göre atama yaptığının ortaya çıktığını" iddia etti.
Üniversite rektörlerinin, YÖK düzeniyle otoriter yetkilerle donatıldığını da savunan Kılıç, şöyle devam etti:

"Rektörler, üniversite senatolarını ve diğer organları göstermelik bir biçimde işleterek tüm kararlarda belirleyici olmakta, atama yükseltme süreçlerinde sahip olduğu yetkilerle öğretim üyeleri üzerinde YÖK düzeninin itaat/sadakat üretme misyonunun taşıyıcısı olarak çalışmaktadırlar. Bu nedenle rektör atamalarında liyakat değil, sadakat esas alınmaktadır."

Zübeyde Kılıç, daha sonra, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen'in gençleri korumaya yönelik hazırladığı teklife ilişkin bir soru üzerine, hangi din çerçevesinde olursa olsun dini yaklaşımların eğitim ortamlarına girmemesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-