Forum Gökkuşağı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Gökkuşağı

Forum Gökkuşağı. Sevginin Saygının Buluştuğu Tek Adres..

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bir öğrenci 739 sınava giriyor

YazarMesaj
sakarya970
Süper Üye
Süper Üye

Bir öğrenci 739 sınava giriyor Empty
MesajKonu: Bir öğrenci 739 sınava giriyor   Bir öğrenci 739 sınava giriyor Icon_minitimeCuma Ağus. 08, 2008 10:12 am

Türkiye’de öğrenci olmak için yüzlerce sınav maratonundan geçmek gerekiyor. Eğitim-Sen’in yaptığı araştırma bir öğrencinin ilköğretimden üniversite sonuna kadar okul ve dershanelerde tam 739 sınava girmek zorunda kaldığını ortaya koydu.

İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre bir öğrenci 4’üncü sınıftan 8’inci sınıfın sonuna kadar, haftalık ders saati 3 ve 3’ten az olan derslerden en az 2; 3’ten fazla olan derslerde ise en az 3 sınava girmek zorunda. Böylece ilköğretimdeki sınav sayısı 182’yi buluyor.

Liselerde zorunlu olan sınav sayısı ise hazırlık sınıfında 76, birinci ve ikinci sınıfta 84’er ve son sınıfta 74’ten, toplam 318’e ulaşıyor. Üstelik bu rakama bütünleme ve telafi sınavları dahil değil.

Sınavlar okullarla sınırlı kalmıyor
İlköğretim öğrencileri OKS’ye, lise öğrencileri de ÖSS’ye hazırlanabilmek için gittikleri dershanelerde tam 118 sınava giriyor.

Okul eğitimini öne çıkarma teziyle getirilen yeni modeller de dershane bağımlılığını yok edemedi. MEB verilerine göre, 1975-76 yılında dershane sayısı 157, öğrenci sayısı 45.582 iken, 2006-2007 yılında dershane sayısı 3.986’ya öğrenci sayısı ise 1 milyon 72 bine ulaştı.

Bir öğrenci 739 sınava giriyor
1 sayfadaki 1 sayfası