Forum Gökkuşağı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Gökkuşağı

Forum Gökkuşağı. Sevginin Saygının Buluştuğu Tek Adres..

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Oyuncaklara Dikkat

YazarMesaj
..miniksincap..
Yeni Üye
Yeni Üye
..miniksincap..

Oyuncaklara Dikkat Empty
MesajKonu: Oyuncaklara Dikkat   Oyuncaklara Dikkat Icon_minitimeCuma Ağus. 08, 2008 4:15 am

DÜNYA çapında oyuncak üreten Mattel firmasının, Çin'deki bir fabrikaya ürettirdiği, CE Belgeli bebekler ve ‘CARS Sarge’ adlı oyuncak cipi piyasadan geri çekmesinin ardından, Türkiye'de de dağıtım yapılan dükkanlar tek tek kontrol ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş, CE Belgesine sahip oyuncakları güvenli oyuncaklar olarak tanımladıklarını, ancak bu rağmen güven probleminin ortaya çıkabileceğini söyledi.
Barbie bebeklerinin de üreticisi Mattel firması, Çin'deki bir fabrikada ürettirdiği milyonlarca oyuncağı zehirli ve tehlikeli oldukları için piyasadan geri çekti. Toplatılan oyuncakların Polly Pocket, Doggie Day Care ve Barbie&Hund Tanner olduğu, içlerindeki mıknatısların kolayca kopma ve çocuklar tarafından yutulma tehlikesi bulunduğu kaydedildi. CARS Sarge adıyla üretilen cipin de boyasında izin verilenin çok üstünde kurşun olduğu, zehirlenmelere yol açabileceği için piyasadan çekildiği bildirildi. Çin'de üretim yapan firmanın sorumlusu da bu nedenle intihar etmişti.

TÜRKİYE'DE 5 BİN OYUNCAK

Firma tüm ülkelerden oyuncaklarını geri çekerken, Türkiye'de denetimler sıklaştırıldı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş, söz konusu oyuncaklardan dünya çapında yaklaşık 18 milyon üretim olduğunu, Türkiye'ye 5 bin civarında giriş yapıldığını söyledi. Bunların ne kadarının perakende olarak satıldığını bilemediklerini belirten Doç. Dr. Odabaş şunları söyledi:

“Firma bu oyuncakları geri topluyor. İade edilmesi için duyuru yaptı. Vatandaşlarımızı da uyarıyoruz. Ellerinde bu marka oyuncaklar varsa iade etmeleri gerekiyor. Büyük oyuncak firmalarının, bilinçli bir şekilde bu yola saptıkları kanaatinde değiliz. Bu oyuncaklarda zannediyorum defolu bir üretim serisi oldu. Bundan sonra firma daha dikkatli olacaktır. Özellikle Uzakdoğu kökenli oyuncakların ve malların denetiminde biraz daha hassas davranıyoruz. Orada çok ucuz imalatlar söz konusu. Bu da kaliteyi düşürebiliyor.”

CE BELGESİNE RAĞMEN GÜVENSİZ

Bakanlığa bağlı ve sürekli rutin kontroller yapan Piyasa Gözetim Denetim elemanlarının, bu olay ortaya çıktıktan sonra firmadan dağıtım yapılan dükkanların adreslerini istediklerini kaydeden Doç. Dr. Odabaş, “Elemanlarımız bu dükkanlarda yaptıkları incelemelerde geri toplama işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini, tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edecekler. Bu şekilde piyasadan oyuncakların toplanması temin edilmiş olacak” dedi. Bu oyuncakların CE belgesinin bulunduğuna da dikkat çeken Doç. Dr. Odabaş şöyle konuştu:

“Elemanlarımızın asıl fonksiyonu, ‘CE belgesi gerçek mi sahte mi’ onun kontrolünü yapmak. Şüphelendikleri zaman incelemeye alıyoruz, tahlillerini yaptırıyoruz. Anne ve babaların da öncelikle dikkat etmesi gereken konu oyuncakta CE belgesi olup olmadığı. Çünkü bu belgeler verilirken, oyuncakların çocuk güvenliği açısından tam ve testi geçmiş olması gerekiyor. CE belgesi olan oyuncakları ‘güvenli oyuncaklar’ olarak tanımlıyoruz. Fakat bazen CE belgesi olduğu zaman da güven problemi olabiliyor. CE belgesi veren kuruluşların çok hassas olmaları gerekiyor.”

YOĞUN DENETİM
Oyuncak bilincinin Türkiye'de yeni geliştiğine değinen Doç. Dr. Odabaş, “Çok önemli bir konu. Oyuncaklar bebeklerimize, onların bilinçsizce kullanımına verdiğimiz maddeler. Onları ısırabiliyor, koparabiliyorlar, ellerini kesebiliyorlar. Yoğun denetim faaliyetimiz olacak” diye konuştu.

Oyuncaklara Dikkat
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-